Vali Oduncu: Çalışmayana Vakıf Yardımı Yapılmayacak

Kaymakamlar ve Kurum Müdürleri ile bir araya gelen Osmaniye Valisi Mehmet Oduncu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edip, çalışabilecek durumda olup da, verilen işte çalışmayan vatandaşlara yardımın kesileceğini söyledi.

Kaymakamlar ve Kurum Müdürleri ile bir araya gelen Osmaniye Valisi Mehmet Oduncu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edip, çalışabilecek durumda olup da, verilen işte çalışmayan vatandaşlara yardımın kesileceğini söyledi.
Kamu hizmetlerinin vatandaşa en iyi şekilde sunulması için özverili çalışılmasını isteyen Vali Oduncu, “2014 yılının ikinci yarısında, kamu hizmetlerinde performansımızın daima yükseldiği bir dönem olarak hizmet yapmanın mutluluğunu gerçekleştireceğiz. Bu amaçla bir araya geldik, zaman zaman yılda en az iki defa bir araya geleceğiz, birbirimizle daha sık görüşmelerimiz olacak. Buradan çıkacak sonuçları karar altına alarak bunları takip etmek suretiyle sizlerle uyulması gereken esaslar konusunda müttefik hareket etmenin yollarına bakacağız.” dedi.
Mevzuatlarda zaman zaman değişiklikler yapıldığını belirten Vali Oduncu, “Bu değişiklikler sadece belli bir bakanlığı veya belli bir müdürlüğü bilgilendirebildiği gibi, diğer kamu kurum ve kuruluşlarını da bir şekilde doğrudan veya dolaylı şekilde etkileyebiliyor. Bu konuda birlikte konuşarak diğer arkadaşlarımızı ilgili müdürlerimiz bilgilendirecek.” diye konuştu.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na müracaat eden vatandaşlardan çalışabilecek durumda olup ta, iş verildiği halde çalışmayan vatandaşlara yardımın kesileceğini belirten Vali Oduncu, “Bizim prensibimiz şudur, biz gerçekten ihtiyaç sahibi olan, gerçekten devletin yardımına ihtiyaç duyan kişilerin tamamına sahip çıkacağız. Hiç kimseyi aç ve açıkta bırakmayacağız. Fakat ‘ben çalışmadan yattığım yerden devlet yardımıyla geçinmek istiyorum’ diyenlere de pirim vermeyeceğiz, bunu asla kabul etmiyoruz. Çalışma gücü yerinde olan ve fakat çalışmaktan kaçınan vatandaşlarımız varsa bunlara da yardımı keseceğiz.” dedi.
Bitme aşamasına gelen ve halkın artık açılmasını beklediği yatırımların olduğunu belirten Vali Oduncu, “Bunların açılmasında gecikiyor muyuz, şayet gecikme haklı nedenlerden kaynaklanıyorsa bunun kamuoyu tarafından bilinmesi kamuoyunun en tabi hakkıdır. Yok, gecikme bizden kaynaklanıyorsa o zaman geciktirmemenin ve biran evvel bunları açarak vatandaşlarımızın hizmetine sunmanın yollarına bakacağız. Örnek olarak Ağız ve Diş Sağlığı merkezi, kapalı yüzme havuzu, kapalı spor salonu gibi tesisler neden açılmadı. Bunları seçim döneminden önce açacaktık, seçim biteli 3 ay geçmesine rağmen hala açamıyoruz. Niye açmıyoruz. Bunları beraber gözden geçireceğiz. Haklı ve gerekçeli nedenler varsa kamuoyuyla paylaşacağız, şayet yanlış yapıyorsak gecikmesinde eksiklerimiz bizden kaynaklanıyorsa bu eksikliklerimizi giderip, hesap vermesi gerekenler varsa hesap verecek.” dedi.
Toplantı daha sonra basına kapalı bir şekilde devam etti.

Kaynak: CİHAN

25 Haziran 2014 Çarşamba 17:11

Celalettin Cerrah, Mehmet Oduncu, Yerel