Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan neden görevden alındı?

İçişleri Bakanlığı, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan'ı görevden alarak yerine Van Valisi Mehmet Emin Bilmez'i kayyum olarak atadı. Peki Bedia Özgökçe Ertan neden görevden alındı, neyle suçlanıyor? İşte İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamanın detayları.

HDP Van Büyükşehir Belediye başkanı Bedia Özgökçe Ertan, İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden alınarak yerine kayyum olarak Van Valisi Mehmet Emin Bilmez atandı.

BEDİA ÖZGÖKÇE ERTAN GÖREVDEN ALINDI?

İçişleri Bakanlığı tarafından Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan'ın görevden alınmasına ilişkin yapılan açıklamada, "Son yıllarda teröre karşı yürütülen kararlı mücadele sonucunda büyük bir acziyete düşen PKK/KCK terör örgütü ve uzantıları; bazı belediye başkanları aracılığıyla belediyelerin imkânlarını illegal amaçlar için kullanmışlardır" ifadelerine yer verildi.

BEBEK KATİLİ ÖCALAN'A METHİYELER DÜZDÜ

Van'ın İpekyolu ilçesi Musa Anter Parkı'nda "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" münasebetiyle Demokratik Bölgeler Partisi'nce (DBP) düzenlenen açık hava toplantısında bir konuşma yapan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Ertan, "Omuz omuza verdiğimiz bir meydandan direnişin sesine, direnişimizin sesini hala zindanlarda tutsak olan sevgili belediye eş başkanlarımıza, Diba Keskin'e, Evin Keve'ye, Handan Bağcı'ya, Sevil Rojbin Çetin'e sevgiyle yolluyoruz, sayın Aygül Bidal'a sevgiyle yolluyoruz ve İmralı'ya, bütün tutsaklara sevgiyle yolluyoruz. Kürt kadınının mücadelesi ile doğası, kimliği ile var olabileceğini bilen ve bunu gören ve yaşamın her alanında bunu vaad etmesini bilen sayın Öcalan'ın kendisinin felsefesi, senin zihniyetinizden, senin liderliğinden kat kat kıyaslanamayacak kadar ileridir, çağdaştır, moderndir" diyerek terörle yatıp kalktığını ispatladı.

ŞEHİT KARDEŞLERİNİN İŞİNE SON VERDİ

Teröre katılımın son derece azalması nedeniyle örgüte katılımın desteklenmesi için terörle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlarda öldürülen PKK'lıların yakınlarına iş imkanı ve ailelerine maddi destek sağlayan Ertan, belediyede çalışan kahraman şehit Türk evlatlarının yakınlarına faşist uygulamalarla mobing yaparak görev yerlerini değiştirdi, kimilerini işten attı.

DAĞDAN GELEN TALİMATLARLA YASA DIŞI EŞ BAŞKANLIK UYGULAMASI

PKK'nın üst yöneticilerinin örgüt güdümüne aldıkları belediyelerde eş başkanlık uygulaması gibi yasa dışı yönetim çeşitleri belirleyen Van, Diyarbakır ve Mardin belediyeleri, eş başkanlık tipi ile PKK'nın belediyedeki gücünün ve etkinliğinin azalmasının önüne geçmeye çalıştı. Ertan da, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığında bu yasa dışı uygulamayı terör elebaşlarının talimatları doğrultusunda gerçekleştirdi.

Öte yandan hakkında yürütülen soruşturmalara ilişkin kayıtlar da şu şekilde sıralandı;

"Terör Örgütü Propagandası Yapmak" suçundan Van 2. Ağır Ceza Mahkemesince 2016/557 Esas sayılı kovuşturma,

"Terör Örgütü Propagandası Yapmak, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak" suçlarından Van Cumhuriyet Başsavcılığınca 2016/9837 sayılı soruşturma

"Terör Örgütü Propagandası Yapmak" suçundan Van Cumhuriyet Başsavcılığınca 2016/15596 sayılı soruşturma,

"Terör Örgütü Propagandası Yapmak" suçundan Van Cumhuriyet Başsavcılığınca 2019/6711 sayılı soruşturma,

"Suçu ve Suçluyu Övme, Terör Örgütü Propagandası Yapmak" suçlarından Van Cumhuriyet Başsavcılığınca 2019/11570 sayılı soruşturma,

"Terör Örgütü Propagandası Yapmak" suçundan Van Cumhuriyet Başsavcılığınca 2019/11571 sayılı soruşturma,

"Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak, Terör Örgütü Propagandası Yapmak" suçlarından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca 2019/109905 sayılı soruşturma yürütülen Bedia ÖZGÖKÇE ERTAN Van Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştur.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU "GEREĞİ YAPILACAK" DEMİŞTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 31 Mart yerel seçimlerinden önce haklarında terör suçlamalarıyla soruşturma yürütülen belediye başkan adaylarına ilişkin soru üzerine şu yanıtı vermişti:

"Görevden alma bir tedbirdir. Eğer siz iş işten geçmeden, müdahale etmek demektir. O İçişleri Bakanlığının hakkıdır. Devlet, yasalar, kanunlar İçişleri Bakanlığına böyle bir hak vermiş, bizatihi bakanın kendisine böyle bir hak vermiştir. Bir terör örgütüne yardım ve yataklık yaptı dedikten sonra zaten hukuken görevden alınacaktır ve gereği de yerine getirilecektir. İçeri atılan adamın herhalde belediyeyi yönetecek hali yok."

BEDİA ÖZGÖKÇE ERTAN KİMDİR?

1975 doğumlu Bedia Özgökçe Ertan Van'da doğmuştur.

Bedia Özgökçe Ertan Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ve avukat oldu.

İnsan Hakları Derneği Van Şubesinin kurucularından olup yönetim kademelerinde görev aldı. Son 3 yıldır da İHD MYK Üyeliği yaptı. Van Bölge Barosu İnsan Hakları Merkezi ve Van Barosu Kadın Hakları Merkezinin kurucularından oldu. Baroda, ayrımcılıkla mücadele, mülteci hukuku ve işkencenin önlenmesi alanlarında çalıştı. Ayrımcılıkla mücadele ile ilgili çok sayıda ulusal ve uluslararası eğitimde yer aldı. İnsan Hakları Derneği Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 2004 Yerel Seçimlerinde Demokratik Halk Partisi listesinden seçilerek Van?ın ilk kadın il genel meclisi üyesi oldu.

26. Dönemde Van Milletvekili seçildi. Plan ve Bütçe Komisyonu ve NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliğinde bulundu. Çok iyi düzeyde İngilizce ve Kürtçe bilen Ertan, evli ve 3 çocuk annesidir.

Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan neden görevden alındı? - Son Dakika
Büyükşehir Belediye Başkanlığına getirilen Van Valisi Bilmez'den ilk açıklama Büyükşehir Belediye Başkanlığına getirilen Van Valisi Bilmez'den ilk açıklamaBaşkan Vekili olarak atanan Vali Mehmet Emin Bilmez, ilk olarak Erdoğan'ın fotoğrafını astı Başkan Vekili olarak atanan Vali Mehmet Emin Bilmez, ilk olarak Erdoğan'ın fotoğrafını astıMHP lideri Bahçeli'den üç HDP'li belediyeye kayyum atanmasına tam destek MHP lideri Bahçeli'den üç HDP'li belediyeye kayyum atanmasına tam destek
19 Ağustos 2019 Pazartesi 11:43

Bedia Özgökçe Ertan, Emin Bilmez, Van, Politika, Güncel