William Blake: Yazar, Şair, Ressam, Gravürcü, Yayıncı Ve Mistik

Hayret Verici Bir Kuvvet Ve Özgünlüğe Sahip Bir Sanatçı Ve Yazar Olarak William Blake'in Ünü, Günümüzde Belki En Yüksek Noktasına Ulaşmış Durumda

Hayret verici bir kuvvet ve özgünlüğe sahip bir sanatçı ve yazar olarak william blake'in ünü, günümüzde belki en yüksek noktasına ulaşmış durumda.Zamanında değeri pek takdir edilmemesine rağmen, günümüzde birçok eleştirmen tarafından İngiltere'nin tarihteki en büyük sanatçılarından biri olarak tanımlanan bu çok yönlü deha, müthiş bir hayal dünyasının sergilendiği yapıtlarıyla ressamlara ve şairlere, müzisyenlere ve mistiklere, yaşlılara ve çocuklara bir ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Bu yoğun sevgi ve ilgiye rağmen, zengin ve karmaşık yapıtları çekici gizemlerini halen korumaktadır.Radikal politik görüşlere sahip Blake, etrafındaki sosyal düzenin büyük bir bölümünü topyekûn red etmişti. Buna rağmen İngiliz toplumu onu adeta bir aziz gibi bağrına basmıştır.

Sevgi dolu bir karaktere sahip Blake, yaşamın değerine büyük önem veriyordu. Kendi sözleriyle:Yaşayan herşey kutsaldır!

Yaratıcı gücünün mutlak bağımsızlığı onun için temeldi:

Bir düzen yaratmalıyım kendime; aksi takdirde başka bir kişinin düzeninin esiri olmaya mahkûmum.

Blake'in sınırsız yaratıcılığı çok yüksek, küresel ve insana yönelik bir amaca adanmıştı:Yorulmadan çalışacağım yüce görevim için!

Düşüncelerin Dünyalarına, Ebediyete, insanoğlunun

Ebedi Dünyalarına ulaşmak, ölümsüz Gözlerini içe doğru açmak için.

İnsanların potansiyeline inancını şöyle tarif ediyordu:

Şayet algılamanın kapıları temizlenseydiİnsana herşey gerçekte olduğu gibi gözükürdü, yani Sonsuz;

Ancak insan kendini kendi içine öyle kapatmıştır ki;

Herşeyi mağarasının dar çatlaklarının arasından görmektedirBlake'in eserleri, kişide bir iç-dönüşüm yaratma gücüne sahip. Bu kapsamda, günümüz sanatçılarından Jude Rawlins'in şu yorumu anlamlı geliyor:

"Bizim Blake'i çözmemiz değil söz konusu olan; aslında Blake bizim içimizdekini çözüyor."

Kaynak: Bültenler

05 Mayıs 2011 Perşembe 22:26

Amerika Ermeni Ulusal Komitesi, Kamuyu Aydınlatma Platformu, Gelir İdaresi Başkanlığı, William Blake, İngiltere, Ula, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri