Çalıların Arasında Doğuran Domuz, Ekipleri Harekete Geçirdi

Aydın'da yüksek katlı binalar arasındaki yeşil alanda 6 yavru dünyaya getiren yaban domuzu, vatandaşların ihbarı üzerine ekipleri harekete geçirdi.

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde, bir Yaban domuzu, çok katlı binalar arasında kalan yeşil alanda 6 yavru dünyaya getirdi. Vatandaşların haber vermesi üzerine harekete geçen doğa dostları ve yetkililer, Anne ve 6 yavrusunu, bulundukları alanı güvenlik çemberiyle çevirerek, koruma altına aldı.

ALAN, GÜVENLİK ŞERİDİYLE ÇEVRİLDİ

Kuşadası'nda bir yaban domuzu, Ege Mahallesi'nde bulunan yüksek katlı binalar arasındaki yeşil alanda 6 yavru dünyaya getirdi. Anne ve yavru yaban domuzlarını fark eden mahalle sakinleri, durumu Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği(EKODOSD), Aydın Doğa Koruma ve Milli Park görevlileri ile Kuşadası Belediyesi'ne bildirdi. Bölgeye gelen ekipler, yaban domuzunun yuva yaptığı alanı güvenlik şeridiyle çevirdi. Vatandaşları da alana girmemeleri yönünde uyardı.

"ÇOK SAYIDA DOMUZ İHBARI GELİYOR"

Doğumun yeni olması nedeniyle anne ve yavrularının yanına bir süre yaklaşılmaması gerektiğini söyleyen EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, "Yaban domuzu, yavrularıyla birlikte bir süre daha burada kalacak, daha sonra da yavrularını da alıp yan taraftaki makiliklere gidecektir. Ege Mahallesi'nden çok sayıda domuz ihbarları geliyor. Yaşam alanları daralan hayvanlar yiyecek umuduyla kıyı sitelere yöneliyor. Bu bölgelerde yaşayanlar çöplerini, özellikle organik atıklarını gelişi güzel etrafa bırakmamalı" dedi.

"YABAN YAŞAMININ DEVAM ETMESİ SAĞLANMALIDIR"

Sürücü, bu olayın bir gerçeği gözler önüne serdiğini belirterek, "Yaban hayvanlarının barınabileceği ve beslenebileceği alanlar sürekli azalıyor. Özellikle makilikler yaban hayvanları için çok önemli. Makiliklerin yaban hayatına evsahipliği yapmasının yanı sıra, erozyonu engellemesi, su tutma işlevini görmesi ve bitki çeşitliliği açısından çok önemli işlevleri var. Kuşadası'nda kalabilen makilikler, çalı çırpı olarak görülüp, tahrip edilmemeli. Yapılaşma açılmamalı. Üzerinden rant kazanılacak arazi parçaları olarak değerlendirilmemeli. İçinde endemik türlerin de bulunduğu önemli bitki türlerinin ve yaban yaşamının devam etmesi sağlanmalıdır" diye konuştu.

İşte çalılık alandaki o görüntüler;

Kaynak: DHA

17 Mart 2019 Pazar 15:03

Anne, Aydın, Kuşadası, Yaban, 3. Sayfa, Yaşam, Güncel
YORUMLAR (28)
  • işin aslı : yaban hayvanlaının yaşama alanına ev yaptık demiyorsunuz. apartman arasındaki domuz diyorsunuz. o evler oraya yapılmış doğal hayatı bitirmiş. tarım arazisi bile kalmadı. çalışacak insanda kalmadı, hatta insanlığımızda bitmek üzere allah sonumuzu hayır etsin. Cevap Yaz 2 1 Yayından Kaldır El cevap : Domuzlar gelecekte beslenme kaynağizmi olacak? 0 0 Yayından Kaldır
  • www : bu domuzlarda nerden çıktı . . köylünün ekili arazisini bırakmıyor. . Türkiyede domuz çoğaltmanın başka amacımı var. . herkesi hıristiyanlaştırıp domuz mu yedireceksiniz. onun hazırlığımı. Cevap Yaz 2 2 Yayından Kaldır
  • S.şahin : Bazıları neden kızıyor anlamadım oraları ben yağmalamadım, yağmayıyapanlar kendi familyasında iç içe geçmişler nede güzel yakışmışlar, , Cevap Yaz 1 1 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız