Yalova - 'Arberetum Ne Turizm Alanı Ne de Konut Alanı Olmalı'

'Arberetum ne turizm alanı ne de konut alanı olmalı' Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 1/25 Binlik Yalova İli Çevre Düzeni Planı'nda turizm tesis alanı olan eski arboretum arazisinin konut alanına çevrilmesiyle ilgili TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yalova Temsilcisi Mahmut Renkler açıklama yaptı.

"Arberetum ne turizm alanı ne de konut alanı olmalı"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 1/25 Binlik Yalova İli Çevre Düzeni Planı'nda turizm tesis alanı olan eski arboretum arazisinin konut alanına çevrilmesiyle ilgili TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yalova Temsilcisi Mahmut Renkler açıklama yaptı. Renkler, alanın ne turizm tesis alanı ne de konut alanı olarak kalmaması gerektiğini belirterek, halkın faydalanabileceği eski haliyle yeşil alan, bir ağaç müzesi olarak kalması gerektiğini söyledi.

1/25 Binlik Yalova İli Çevre Düzeni Planı'nda turizm tesis alanı olan eski arboretum arazisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından konut alanına çevrildi. Bu duruma Yalova Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'ne 58 itirazın yapıldığı öğrenildi.

'KAPALI EKONOMİ İÇİNDE ÇALIŞACAK BİR TURİZM SEKTÖRÜDÜRö

Eski arboretum arazisi hakkında bilgi veren ve alanın turizm tesis alanından konut alanına çevrilmesiyle ilgili görüşlerini bildiren Renkler, 'Yalova'da arboretum arazisi yıllar önce vatandaşların 775 sayılı gecekondu önleme kanununu bahane edip devletten Cengiz Koçal döneminde ama asıl amacı da vatandaşların bir yeşil alan ihtiyacını karşılama, o bölgedeki yoğun yapılaşmanın ve yerleşimin kullanabileceği bir sosyal donatı alanı olarak alındı. Daha sonra belediye bir takım borçlarına binaen bunun bir kısmını kamu alanı olarak vergi dairesine ve benzer kurumlara borçlarını ödemek kaydıyla verdi. Bu arada planlara, özel hükümlere dayalı bir plan hükmüyle turizm tesis alanlarına açılan bir imar getirdi. İmarın şekli tartışılabilir, orada da birçok yanlışlar olmasına rağmen. Bu alanın özel mülkiyete yani birilerinin iradesi altına gelmesini, Yalova buradan çok büyük rant elde edecek şeklinde bir ifadeyle, bir turizm yatırımının getireceği ranttan bahsedip Yalova kamuoyunu ikna etmeye çalıştılar ama Yalova'nın burada düşünmesi gereken; böylesine hayal edilen bir tesisin normal şartlarda Yalova'nın ekonomisine Yalova esnafının bütçesine bir şey katmayacağına inanıyorum. Çünkü bunlar tamamen kapalı ekonomi içinde çalışacak bir turizm sektörüdür. Her şey dahil sisteminde de bütün ekonomiyi kendi sistemi içinde götürüp büyük rant sahiplerine fayda sağlar. Buralardaki birçok yeri kamunun kullanımının dışında tutacağı için Yalovalının buradan faydalanması ve yaklaşması söz konusu olamaz. Bu sebeple uzun vadede gelir getirecek bu yatırım yerlerini birileri kısa vadedeki konuta döndürttüler. O daha da kötü bir şey" dedi.

'ŞUANDA BİZE SITMAYI RAZI ETME ÇABASIYLA BİR HAREKET YAPILIYORö

İnşaat Mühendisleri Odası Yalova Temsilcisi Mahmut Renkler, açıklamasını şöyle sürdürdü; 'Burayı aman konuttan tekrar turizme çevirelim ifadesi, bir deyim vardır; 'ölümü gösterip kişiyi sıtmaya razı etmek gibiö. Şuanda bize sıtmayı razı etme çabasıyla bir hareket yapılıyor. Bu sebepledir ki ben burada turizm tesis alanı dahi değil, buranın adının halk arasında bilindiği gibi arboretum yani bir ağaç müzesi olarak kalması, gerektiğinde orası bir deprem ve benzeri felaketlerde biz burasını toplanma yeri olarak da kullanmıştık. Yalova'da artık böyle toplanma bir yerimiz kalmadı. Olası bir afette dahi işimize yarayacak şekilde, buranın arboterum ismine layık halkın kullanımına açık bir yeşil alan olarak kalması yönünde fikrimiz vardır. O nedenle turizm tesis alanına dönüştürülmesi şeklinde bir itirazda bulunmadık."

Kaynak: DHA

09 Ekim 2015 Cuma 19:20

İnşaat Mühendisleri Odası, Yalova, Politika, Güncel