Yarım Asırdır Ahşaba Şekil Veriyor

Bartın'da, çocuk yaşlarda marangozluğa başlayan Naci Gün, yarım asırdır ahşaba şekil verdiği ekmek teknesinde mutfak malzemelerinden müzik aletlerine çeşitli ürünler ortaya çıkarıyor.

YALÇIN ÇELEN - Bartın'da, çocuk yaşlarda marangozluğa başlayan Naci Gün, yarım asırdır ahşaba şekil verdiği ekmek teknesinde mutfak malzemelerinden müzik aletlerine çeşitli ürünler ortaya çıkarıyor.

Gün, 13 yaşında sanayi sitesinde motorcu çırağı olarak çalışmaya başladığı iş hayatında, bir süre sonra babasının yanında marangozluğa başladı. İlerleyen yıllarda babasından devraldığı 20 metrekarelik atölyeyi kendisi çalıştıran Gün, her sabah erken saatlerde açtığı ekmek teknesinde yarım asırdır ahşaba şekil veriyor.

Sandalye, sofra, beşik, fırın küreği, kesme tahtası, oklava, merdane gibi ahşap mutfak malzemeleri üreten Gün, aynı zamanda çaldığı saz, ud gibi enstrümanlara da hayat veriyor.

Gün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, marangozluk işini yapan kişi sayısının da oldukça azaldığını söyledi.

Babasının sayesinde marangoz ustası olduğunu ve yaklaşık yarım asırdır bu işi yürüttüğünü dile getiren Gün, "İlkokuldan sonra motorcu çırağı olarak bir iş yerinde başladım fakat kışları çocuk yaşta soğukta yapılacak bir iş olmadığı için babamın yanında çalışmaya devam ettim. Daha sonra burayı babam bana devretti. Buranın sayesinde çocukları okuttum. Çocuklarımın birisi eczacılık fakültesinden mezun oldu şuan bir devlet işinde istihdam ediyor. Diğer çocuğumda liseden sonra okumayı tercih etmedi." şeklinde konuştu.

Meslek sayesinde emekli olduğunu ifade eden Gün, "Burada bir sürü ürün üretiyorum. Mesleğe ilk başladığım yıllardaki ilgi olmasa da masa, ağaç sofra, tabure, sandalye, saz, fırıncı küreği gibi ürünleri sipariş oldukça yapmaya çalışıyorum." diye konuştu.

"Mesleğimi çok seviyorum"

Marangozculuk mesleğinde çalıştıracak çırak bulamadıklarını anlatan Gün, şunları kaydetti:

"Mesleğe ilk başladığım yıllarda bu işte boş vaktimiz yoktu. Bu meslek sayesinde hayatta bazı şeyleri başardım. Dükkana kira versem belkide devam ettiremem bu mesleği ama dükkanda baba yadigarı olduğu ve emekli de olduğum için bu devam ediyorum. Vatandaşlardan gelen taleplere göre de burada onların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

Atölyesindeki boş zamanlarını saz çalarak geçiren Gün, sağlığı el verdiği sürece mesleğini devam ettireceğini de sözlerini ekledi.

Kaynak: AA

11 Aralık 2017 Pazartesi 12:48

Bartın, Politika, Güncel