Yazar Akif Emre'nin Vefatı

Kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Yeni Şafak gazetesi yazarı Akif Emre'nin cenazesi, yarın Fatih Camisi'nde kılınacak namazın ardından Kozlu Mezarlığında toprağa verilecek.

Kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Yeni Şafak gazetesi yazarı Akif Emre'nin cenazesi, yarın Fatih Camisi'nde kılınacak namazın ardından Kozlu Mezarlığında toprağa verilecek.
Gayrettepe'de bulunan haberiyat.com isimli internet sitesindeki ofisinde geçirdiği kalp krizi üzerine vefat eden Emre'nin naaşı, işlemlerin ardından Kozlu Mezarlığı gasilhanesine kaldırıldı.
Emre'nin vefat haberini duyan arkadaşları ise yazarın son çalışma adresi olan haberiyat.com'u ziyaret ederek, yakınlarına taziyelerini iletiyor.
Akif Emre ile 5 yıldır çalıştığını ifade eden haberiyat.com Yazı İşleri Müdürü Hamit Kardaş, Emre'nin hiçbir ciddi rahatsızlığı bulunmadığını, dün akşam saatlerinde Afrika'dan gelen bir gazeteci ile sohbet edip hoşça vakit geçirdiklerini belirterek, cumartesi günkü toplantıda yaşananları anlattı.
Cumartesi günkü toplantıda Emre'nin, toplantı odasındaki tahtaya kendi el yazısıyla yapılacakları yazdığını dile getiren Kardaş, şöyle devam etti:
"Bu tahtadaki yazılar Akif Emre Bey'e ait. Cumartesi günkü toplantıda bunları yazdı. İslami hareketlerin karşısında soru işareti koydu. 'Bunun yerine başka bir başlık bulunabilir.' dedi. Ne yazık ki haberiyat.com'da 'dergi dosya' başlığının alt kategorisinde yer alacak konu başlıklarını netleştiremedik. Bu, onun tahtaya yazdığı son el yazısı idi. Hakikaten bize her sabah gazetecilik dersi veriyordu. Cumartesi günü, bize bunları yazdı ve 'Bunları yapabiliriz.' dedi. Akif Bey, İslam dünyasının kıyıda köşede kalmış, Türkiye'de çok fazla gündem olmayan dünyanın ücra köşelerinde zulme uğrayan Müslümanlarla ilgili gerçekten derin hisler duyan bir insandı. Özellikle bu alanlardan haber yapılmasını isterdi."
Kardaş, Akif Emre'nin, sadece İslam dünyasındaki insanların acılarını değil, oradaki Müslümanların kültürlerini, gelenek ve göreneklerini, hayat tarzlarını, düğünlerini, umutlarına ilişkin haberleri Türkiye'deki Müslümanlara aktarmayı istediğini ve bunun için çaba gösterdiğini belirtti.
- "Nerede bir Müslüman varsa, Akif Emre'nin zihni ve kalbi oradaydı"
Emre'nin 21 yıllık çalışma arkadaşı Hasan Ali Yıldırım ise dostunun çok dürüst, ilkeli, doğru bildiğini yapmaktan geri durmayan biri olduğunu anlattı.
Akif Emre'nin en büyük derdinin İslam dünyası olduğunu vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu:
"Bu tahtaya yazılan ana başlıkla, ben onu tanıdım tanıyalı gündeminden hiçbir zaman düşmeyen alanlardı. Özellikle de İslam dünyasının ihmal edilmiş, haksızlığa uğramış coğrafyalarındaki Müslümanların dertleri, çoğunlukla aile dertlerinin önüne geçerdi. İslam coğrafyasını yakından takip eder, anlamaya ve doğru anlatmaya gayet ederdi. Filistin ve Keşmir meselesi başta olmak üzere İslam coğrafyasıyla ilgili konularda asla hamasi yorumlara iltifat etmezdi. Dünyaya nasıl bakılması gerektiğini onun sohbetlerinden öğrendim. Sadece Filistin, Keşmir değil aynı zamanda Balkanlar da onun gündemindeydi. Nerede bir Müslüman varsa, Akif Emre'nin zihni ve kalbi oradaydı."
- Akif Emre kimdir?
Akif Emre, 1957'de doğdu. Yayıncılığa Akabe yayınlarının İstanbul temsilciliğinde başlayan Emre, bir dönem İnsan Yayınları'nın yayın yönetmenliğini yaptı. Yeni Şafak gazetesinin kurucuları arasında yer alan ve genel yayın yönetmenliğini üstlenen Emre, ardından Küre ve Klasik Yayınları'nın genel yayın yönetmenliği görevlerinde bulundu.
Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarı olarak çalışan Akif Emre, haber portalı Dünya Bülteni'nin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı. Akif Emre, 8 Mayıs'ta yayın hayatına başlayan haberiyat.com isimli haber sitesinin yayın yönetmenliğini yapıyordu.
Emre, belgesel çalışmalarına yoğunlaşarak, Osmanlı şehirleri (Saraybosna, Mostar, Üsküp, Selanik 1,2, Kudüs1,2) ve Mimar Sinan (6 Bölüm) üzerine olanları başta olmak üzere birçok belgesel hazırladı. En son "Elvada Endülüs: Moriskolar" isimli 5 bölümlük belgesel hazırladı.
Akif Emre evli ve 2 erkek, 1 kız çocuk babasıydı.
Emre için yarın Fatih Camisi'nde cenaze töreni düzenlenecek. İkindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Emre'nin cenazesi, Zeytinburnu'ndaki Kozlu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Kaynak: AA

23 Mayıs 2017 Salı 17:04

Yeni Şafak, Kozlu, Akif Emre, Politika, Güncel