Yazar Sabahattin Ali Ölümünün 70. Yılında Anıldı

Yazar ve şair Sabahattin Ali, ölümünün 70. yılında Balıkesir'in Edremit ilçesinde düzenlenen etkinlikte anıldı.

Yazar ve şair Sabahattin Ali, ölümünün 70. yılında Balıkesir'in Edremit ilçesinde düzenlenen etkinlikte anıldı.

Edremit Belediyesi Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan ve yazarın adını taşıyan parkta yapılan törende, Belediye Başkanı Kamil Saka, kültürel değerlere sahip çıktıklarını söyledi.

Saka, "Sabahattin Ali Edremit sevdalısı bir yazarımızdı. Onun anısını ilçemizde yaşatmak adına burada yaşadığı yıllarda oturduğu evi kamulaştırarak Sabahattin Ali Müzesi haline dönüştürüyoruz. Evinin bulunduğu Sabahattin Ali Caddesi'ne de yazarın bir büstünü koyacağız." dedi.

Cumhuriyet Meydanı'nın en güzel noktasında yazarın adını taşıyan bir park yaptırdıklarını ifade eden Saka, buraya bankta oturarak kitap okuyan Sabahattin Ali heykelini yerleştirdiklerini de kaydetti.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın da bu bölgedeki yaşamının Sabahattin Ali'nin kısa hayatı içindeki en güzel, en anlamlı günleri olduğunu belirterek, "Bunu yaşatmak, böyle değerlerimizin değerlerini daha da öne çıkartmak son derece önemlidir." diye konuştu.

Konuşmaların ardından protokol ve kalabalık, Sabahattin Ali'nin heykeline kırmızı karanfil bıraktı.

Sabahattin Ali, 1948 yılında 41 yaşındayken Bulgaristan sınırını geçmeye çalışırken, kılavuzu Ali Ertekin tarafından öldürülmüştü. 28 Aralık'ta tutuklanan ve cezasında indirime gidilen Ertekin, aynı yıl çıkan af yasasıyla da serbest bırakılmıştı.

Kaynak: AA

02 Nisan 2018 Pazartesi 13:59

Edremit Belediyesi, Sabahattin Ali, Kamil Saka, Balıkesir, Politika, Güncel, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri