Yemek Deyip Geçmeyin

Çanakkale'nin Biga ilçesinde düzenlenen Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nda lezzet yarışması yapıldı.

Çanakkale'nin Biga ilçesinde düzenlenen Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nda lezzet yarışması yapıldı. Yarışmada yemekler kadar hikayeleri de büyük ilgi gördü.

Biga'da bu yıl üçüncüsü düzenlenen Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nda "Çemberimde Gül Oya Lezzet Yarışması" yapıldı. İlçe merkezinde yapılan yarışmada, mahalli lezzetlerle Türkiye mutfağından çeşitli yemekler yarıştı. Yarışmacılar yaptıkları yemeklerin hikayelerini de anlattı.

Yarışmaya iki çeşit helva ile katılan hemşire Gönül Sezen, helvaların hikayesini jüriye anlattı. Sezen, "Bu, Fatma Anamızın elini yakmayan özel bir helvadır. Normal nişasta yerine buğday ile yapılıyor. Fatma Anamız bu helvayı kavururken, yanlışlıkla kaşık yerine elini daldırır. Ama eli yanmaz. Gerçekten de bu helvayı yaparken insanın eli yanmıyor. Diğer helvanın hikayesi ise, bir çoban, köyün zengin kızına aşık olur ve gece gündüz ağlar. Ama kızın babası, kızı çobana vermez. Çoban gece rüyasında bir evliya görür. Evliya ona helvanın tarifini verir ve yaptığı helvayı uzak köylere dağıtmasını ister. Çoban, helvayı bütün köylere dağıtır. Helva çok beğenilir. Çoban da bu sayede meşhur olur. Kızın babası da kızını çobana vermeyi kabul eder. O günden beri bu helvanın adı nişan helvasıdır" dedi.

"Çemberimde Gül Oya Lezzet Yarışması"nda tatlı ve tuzlu kategorilerinde toplam 20 yemek yarıştı. Birinciye tam, ikinciye yarım, üçüncüye ise çeyrek altın verildi. - ÇANAKKALE

Kaynak: İHA

20 Eylül 2013 Cuma 15:20

Türkiye, Çanakkale, Biga, Politika, Güncel