Yemen'deki Olaylar

Yemen'de, 2015 yılından bu yana çatışmalar nedeniyle en az 7 bin 600 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Yemen'de, 2015 yılından bu yana çatışmalar nedeniyle en az 7 bin 600 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Yemen ofisinden yapılan yazılı açıklamada, 2015 yılından bu yana tırmanan şiddetin ve yaşanan çatışmaların bilançosuna ilişkin bilgi verildi.
Aradan geçen iki yılda en az 7 bin 600 kişinin yaşamını yitirdiği, yaklaşık 42 bin kişinin yaralandığı ifade edilen açıklamada, "Bu rakamlar, ülkedeki çatışmalar sebebiyle hayatını kaybedenlerin gerçek sayısını yansıtmıyor. Sağlık birimleri de olağan dışı bir durum altında çalışıyor. Çatışan taraflar ise ölenlerin sayısını gizliyor." denildi.
Sağlık sektörünün karşı karşıya kaldığı problemlere de değinilen açıklamada, "Yemen'deki sağlık sektörü, savaşın kurbanlarından biri. Yetkili mercilerin, sağlık için ayırdığı bütçe büyük ölçüde azaldı. Sağlık birimleri Eylül 2016'dan bu yana, giderlerini karşılayacak ve çalışanlarının maaşlarını ödeyecek finans kaynağı bulamıyor." ifadelerine yer verildi.
Açıklamada sözlerine yer verilen DSÖ Yemen Temsilcisi Dr. Nevio Zagaria, ülkede 14,8 milyondan fazla kişinin sağlık hizmetlerine ulaşım fırsatını kaybettiğini belirtti.
Gerekli finans desteğinin sağlanamamasının ülkede yaşayanların sağlık durumunun daha da bozulmasına neden olacağını ifade eden Zagaria, sağlık birimlerinin yüzde 17'sinde çalışmaların tamamen durduğunu, yüzde 38'inde ise kısmen yürütüldüğünü kaydetti.
Açıklamada ayrıca, 274 sağlık biriminin zarar gördüğü ya da yıkıldığı bilgisine yer verildi.

Kaynak: AA

24 Şubat 2017 Cuma 23:39

Dünya Sağlık Örgütü, Yemen, Politika, Güncel