Yıkım Kararı Gelen Yayla Evi Sahiplerine Atlı Tüfekli Destek

Yıkım kararı gelen yayla evi sahiplerine atlı tüfekli destekBOLU - Bolu'da, şikayet üzerine yayla evlerinin yıkılmasına tepki gösteren Köroğlu Gençlik Teşkilatı Dernek Başkanı Mahmut Alan, beyaz bir atın üzerinde sırtındaki tüfeğiyle 'Köroğlu'nun torunları ölmedi' diyerek köylülere destek çıktı.

Yıkım kararı gelen yayla evi sahiplerine atlı tüfekli destek
Bolu - Bolu'da, şikayet üzerine yayla evlerinin yıkılmasına tepki gösteren Köroğlu Gençlik Teşkilatı Dernek Başkanı Mahmut Alan, beyaz bir atın üzerinde sırtındaki tüfeğiyle "Köroğlu'nun torunları ölmedi" diyerek köylülere destek çıktı.
Bolu'da, Sarıyer mevkii'de bulunan Yakuplar Köyü Yaylası'nda bulunan 25 evden 4 tanesine valilik tarafından yıkım kararı verildi. Hayvanlarını otlatmak için yılın belli zamanlarından yaylaya çıkan ve geçen yıl yaptıkları evlerinde kalan köylüler, 15 gün önce gelen yıkım kararıyla şok oldular. Geçim kaynaklarının sadece hayvancılık olduğunu belirten köylüler yetkililerden yardım beklediklerini ifade ettiler.
60 yaşında olduğunu ve geçimini hayvancılıktan kazandığını belirten köylülerden Kemal Bilcan, bu yaştan sonra ne iş yapabilirim diye sorarak şunları söyledi:
"Evlerimizi geçen yıl yaptık. Şikayet üzerine yetkililer yaylamıza gelerek tespit yaptılar ve 4 evi mühürleyerek yıkım kararı olduğunu söylediler. 1 ay içinde evlerimizin boşaltılması gerekiyormuş. Bizim dedelerimiz de bu yaylada yaşamışlar. Hepimizin geçim kaynağı hayvancılık. Eğer biz bu işi yapacaksak mecburen yaylaya ev yapmak zorundayız. Yetkililerden bize yardım etmelerini istiyoruz."
Mühürleri poşetle koruyorlar
Evleri ve 6 direk üzerindeki fileden oluşan çardağın da mühürlendiğini belirten köylüler, yetkililerin uyarısı üzerine mühürlere zarar gelmemesi için üzerlerine poşet geçiriyorlar. Mühüre zarar gelmesi halinde cezası olduğunun söylendiğini ifade eden köylüler, "biz buradayken mühürlere zarar gelmesin diye önlem alıyoruz. Ama biz buradan gittikten sonra mühürlere ne olur onu da bilmiyoruz" dediler.
Destek için atı ve tüfeğiyle geldi
Yayla evlerine yıkım kararı gelen köylülere destek olmak için beyaz atı ve tüfeğiyle gelen Köroğlu Gençlik Teşkilatı Dernek Başkanı Mahmut Alan ise, Köroğlu'nun torunları ölmedi, burdayız diyerek, "Bolu ve çevresinde Ankara'dan gelen siyasilerin birçok evi var. eğer buradan bir ev yıkılırsa yemin ediyorum aynı karşılığını gider onlara veririz. İlk başta izinsiz, kanunsuz yapılan, milletin yaylalarını gasp eden siyasilerin evleri yıkılsın, ondan sonra gelsinler bu vatanın öz çocuğu, yaylaların gerçek sahiplerinin evlerini yıksınlar. O zaman kabul ederiz" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

30 Ağustos 2017 Çarşamba 12:53

Yakuplar, Sarıyer, Mahmut Alan, Bolu, Genel