Yozgat'ta Savunma Sanayiine Hammadde Üretimi Yapılacak

Vali Necati Şentürk, savunma sanayiinin yan ürünlerinin Yozgat'ta üretilmesi konusunda bir siyasi irade oluştuğunu belirterek, 'Savunma sanayiinin bir yerde kümelenmesini şahsen stratejik açıdan doğru bulmuyorum.

Vali Necati Şentürk, savunma sanayiinin yan ürünlerinin Yozgat'ta üretilmesi konusunda bir siyasi irade oluştuğunu belirterek, "Savunma sanayiinin bir yerde kümelenmesini şahsen stratejik açıdan doğru bulmuyorum. İstiklal savaşında düşmanlar Polatlı'ya kadar gelmiştir. Yozgat'a ise düşman ayağı değmemiştir. Yozgat göç veren ve işsizlik oranının yüksek olduğu yerlerden biridir, bu nedenle savunma sanayi istihdam açısından çok önemli olacaktır. " dedi.Yozgat'ın ekonomik yönden gelişmesine katkı sağlamak amacıyla savunma sanayiinin tedarik ettiği ürünlerden Yozgat'ta nelerin üretilebileceği konulu bir toplantı düzenlendi. İl Sağlık Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıda, Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın, Yozgat'ta faaliyet gösteren sanayinin yetenek ve altyapısını incelemek, ayrıca ilde yerleşik firmaların savunma sanayiinde tedarikçi olarak yer alabilmeleri hakkında bilgiler verildi.Toplantıya Vali Necati Şentürk, Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Sedat Güldoğan, Sanayileşme Daire Başkan Vekili Dinçer Batırbek, Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, TSO Başkanı Metin Özışık, AK Parti Yozgat İl Başkanı Fahri Açıkgöz, Milli Savunma Bakanlığı'ndan birim müdürleri, ASELSAN, ROKETSAN, FNSS, MKEK, TUSAŞ ve TAİ'den temsilciler, Yozgatlı sanayici ve iş adamları katıldı.Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Necati Şentürk, savunma sanayiinin yan ürünlerinin Yozgat'ta üretilmesi konusunda bir siyasi irade oluştuğunu söyledi. Vali Şentürk, şöyle dedi: "Savunma sanayinin Yozgat ve Sivas'ta kurulması yönünde bugün ilk toplantıyı yapıyoruz. Savunma sanayinin bir yerde kümelenmesini şahsen ben stratejik açıdan doğru bulmuyorum. İstiklal savaşında düşmanlar Polatlı'ya kadar gelmiştir. Yozgat'a ise düşman ayağı değmemiştir. Yozgat göç veren ve işsizlik oranının yüksek olduğu yerlerden biridir, bu nedenle savunma sanayi istihdam açısından çok önemli olacaktır. Toplantımıza katılan herkese çok teşekkür ediyorum. "Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık ise Yozgat'ın Ankara'ya çok yakın bir il olduğunu ve savunma sanayi açısından da stratejik bir konuma sahip olduğunu belirtti. Özışık, ardından, slaytlarla Yozgat hakkında sosyal, ekonomik ve sanayi alanında istatistiki bilgiler verdi.Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Sedat Güldoğan da Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın vizyonu ve çalışmalarına değindi. Konuşmaların ardından, savunma sanayiinde önemli yeri bulunan ASELSAN, ROKETSAN, FNSS, MKEK, TUSAŞ ve TAİ firmalarının temsilcileri katılımcılara çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Kaynak: CHA

13 Eylül 2011 Salı 18:14

Ankara Atatürk Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Milli Savunma Bakanlığı, Ticaret Ve Sanayi Odası, Ankara Haber Ajansı, İl Sağlık Müdürlüğü, Dinçer Batırbek, Necati Şentürk, Milletvekili, Yusuf Başer, AK Parti, Aselsan, Polatlı, Ekonomi, Yozgat, Tusaş, Sivas, Son Dakika

Son Dakika