Yunus Emre Enstitüsü'nden İpek'te Kitap Fuarı

İpek Yunus Emre Enstitüsünün katkıları, Kosova Kültür ve Spor Bakanlığı, İpek Belediyesi ve Azem Shkreli Kütüphanesi işbirliği ile 12- 16 Haziran 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 4. İpek Kitap Fuarı Kosova'nın batısındaki İpek şehrinde başladı.

Yunus Emre Enstitüsünün katkıları, Kosova Kültür ve Spor Bakanlığı, İpek Belediyesi ve Azem Shkreli Kütüphanesi işbirliği ile geleneksel hale dönüşen İpek Kitap Fuarı, Türkiye'den, Kosova'dan ve Arnavutluk'tan başta olmak üzere Balkanların önemli yazar ve entelektüellerini 12 – 16 Haziran tarihlerinde kitapseverlerle buluşturuyor.

Kosova, Arnavutluk, Türk başta olmak üzere Balkanlardan yazar ve entelektüellerin, kurum kuruluş temsilcilerinin, kitapseverlerin ve medya temsilcilerinin katıldığı fuar, İpek Meydanı'nda kitapseverlerle buluşuyor.

Geleneksel hale dönüşen fuarda, Kosova, Arnavutluk ve Makedonya'da bulunan yayınevlerinin yayınladıkları kitaplar sergileniyor. Aynı zamanda, Kosova Türk Yazarlar Derneği ile Türkçem, İmza, BAL-TAM Yayınevi gibi yayınevleri de eserleriyle fuardaki stantlarda yerlerini aldılar.

12-16 Haziran tarihlerinde ziyarete açık kalacak fuarda, Yunus Emre Enstitüsünün yayınladığı dergiler ve kitaplar da sergileniyor. Fuarda ayrıca, Türkçe kitapların yanı sıra Türk yazarların Arnavutçaya tercüme edilmiş eserlerini de bulmak mümkün olacak.

"Kosova ve Balkanlarda Yayıncılık Çalışmaları" adlı panel

İpek Kitap Fuarı'nın ilk günü saat 15.00'te "Kosova ve Balkanlarda Yayıncılık Çalışmaları" adlı bir panel gerçekleştirilecek. Panele konuşmacı olarak Zeynel Beksaç, Prof. Dr. Nimetullah Hafız, Davut Demaku ve Flora Brovina ve Prof. Dr. Jeton Kelmendi katılıyor. Ayrıca, Prof. Dr. İrfan Morina, Enver Baki, Arif Bozacı, Agim Rıfat Yeşeren, Ethem Baymak, Nuran Malta, Dr. Taner Güçlütürk, Raşit Hanedan, Sümeye Cenolar gibi birçok Kosovalı Türk yazar ve şair de katılıyor. Panel, İpek Belediye Meclis Salonu'nda gerçekleşecek.

Kaynak: Bültenler

13 Haziran 2017 Salı 09:31

Türkiye, Arnavutluk, Kosova, Güncel