'Zeytin Zararlılarıyla Mücadelede Uçakla Organik İlaçlama Yasak Değil'

Burhaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Dursun Okur, zeytin sineği ve diğer zararlılarına karşı uçakla organik ilaçlama yapılabileceğini söyledi.

Burhaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Dursun Okur, zeytin sineği ve diğer zararlılarına karşı uçakla organik ilaçlama yapılabileceğini söyledi. Geçen hafta Burhaniye'de düzenlenen toplantıda havadan ilaçlı mücadelenin yasaklandığının belirtildiğini hatırlatan Okur, organik ilaçların buna dahil olmadığını vurguladı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İlçe Müdürü Okur, "Özellikle altını çizmek isterim ki bakanlığımız, zeytin sineğine karşı uçakla geniş spektrumlu inorganik ilaçların kullanılmasına karşıdır. Dünya Sağlık Örgütü ve bakanlığımızın onayladığı organik preparatlarla ilaçlanmasına ise karşı değildir." dedi. Dursun Okur, söz konusu toplantıyı değerlendirdiği açıklamasında şunları kaydetti: "Toplantıda Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde zeytin sineğiyle mücadelede kaldırılan uçakla ilaçlama masaya yatırılmıştır. Sektör paydaşlarının bu konudaki görüş ve düşünceleri de önümüzdeki dönemlerde uçakla ilaçlamaya son verilmesi ve yer aletleriyle ilaçlama yapılması gerektiği yönünde olmuştur. Zeytin sineğine karşı bugüne kadar yapılan uçakla mücadelenin yerini yer aletlerinin alması uygun görülmüştür. Bu kararın alınmasında öncelikle insan sağlığı, sonra çevre sağlığı gözönünde bulundurulmuştur. Üreticilerimizin kriz olarak nitelendirdiği bu durumu bizlere sağlayacakları yardımlarla lehimize çevirebilir, organik tarımla bölge zeytin ve zeytinyağının kalitesinde farkındalık meydana getirebiliriz."

Kaynak: CHA

14 Haziran 2012 Perşembe 16:09

Burhaniye, Politika, Güncel