Zeytinburnu Kültür Sanat Sezonu Ethem Baymak Sergisiyle Açıldı

Zeytinburnu Belediyesi 2018-2019 kültür sanat sezonu, Balkanlar'ın ünlü ressamı Ethem Baymak'ın 'Şehre Tarih Düşmek' sergisiyle açıldı.

Zeytinburnu Belediyesi 2018-2019 kültür sanat sezonu, Balkanlar'ın ünlü ressamı Ethem Baymak'ın "Şehre Tarih Düşmek" sergisiyle açıldı.
Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'ndeki açılışa Zeytinburnu Kaymakamı Mehmet Makas'ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.
Etkinlikte konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, en sevdiği ve önem verdiği alanın kültür sanat olduğunu söyledi.
Aydın, 2009'dan bugüne kültür sanat alanında ciddi çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Kalıcı olan da budur. Fen ve imarla ilgili olan işler mutlaka yapılacaktır ama geçmişten bugüne gelen birikimin, bugünden geleceğe aktarılması, kültür sanatla ilgili faaliyetlerle mümkün olur." dedi.
Yaşamını Kosova'da sürdüren Baymak da bir sanatçı için açılışların her zaman heyecanlı olduğunu anlatarak, "Bugüne kadar 80'den fazla kişisel sergi açtım. Buna rağmen heyecanım eksik olmuyor. Heyecan sanatçıyı ayakta tutar. Heyecan olmasaydı böyle sergilere kalkışmaz, Kosova'dan, bin küsur kilometre yolculukla, özene bezene bu eserleri buraya getirerek sergi açamazdık." diye konuştu.
Farklı boyutlarda 27 tablo
Serginin küratörü Mehmet Lütfi Şen ise Balkanlar denilince akla ilk gelen isimlerden birinin Ethem Baymak olduğunu dile getirdi.
Şen, "Baymak, bir şehrin değil, bütün Balkanlar'ın sanatçısı. O, bu mukaddes yükü geleceğe taşımak için ömrünü adamış önemli bir edebiyatçı ve ressam." değerlendirmesinde bulundu.
Sergi, karakalem, suluboya ve yağlıboya çalışmalarla Balkan şehirlerinin sanat gözüyle yeniden kayda alınıp geleceğe taşıma çabasını konu ediniyor.
İstanbul'un yanı sıra Bosna Hersek, Makedonya ve Kosova'nın farklı şehirlerini yansıtan resimlerin yer aldığı sergide, sanatçının farklı boyutlarda 27 tablosu bulunuyor.
"Şehre Tarih Düşmek" sergisi 5 Kasım'a kadar görülebilecek.

Kaynak: AA

05 Ekim 2018 Cuma 21:01

Kosova, Baymak, Zeytinburnu, Güncel