Zonguldak Ahşap Ev Karabük'ten Sökülüp Çaycuma'da Kuruldu

Ahşap ev Karabük'ten sökülüp Çaycuma'da kurulduZonguldak'ın Çaycuma İlçe Belediyesi, geleneksel ahşap ev kültürünü gelecek nesillere öğretmek için Karabük'ün Yenice ilçesinde satın aldığı 75 yıllık ahşap köy evini söktürüp, ilçede yeniden kurdurdu.

Ahşap ev Karabük'ten sökülüp Çaycuma'da kuruldu

Zonguldak'ın Çaycuma İlçe Belediyesi, geleneksel ahşap ev kültürünü gelecek nesillere öğretmek için Karabük'ün Yenice ilçesinde satın aldığı 75 yıllık ahşap köy evini söktürüp, ilçede yeniden kurdurdu.

Çaycuma Belediyesi, bölgenin geleneksel yapı kültürünün yaşatılması, örneklerinin korunarak gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla çantı tekniğine göre yapılmış 75 yıllık bir köy evini Yenice Yortanpazarı'ndan sökerek SEKA Sosyal Tesislerinin girişine kurdurdu. Bulunduğu yerden her tahtası markalanarak sökülen evin özgün yapısı ve mimari özellikleri korunarak birebir kurulumu büyük ölçüde tamamlandı. Tamamlandığında müze olarak içinde yöresel yemeklerin sunumu da yapılacak olan ev iki katlı, 3 oda, salon ve tuvalet ve banyodan oluşuyor. Vatandaşların daha şimdiden büyük ilgi gösterdiği çantı ev, ormanlık bölgelerde, keresteye dönüştürülmemiş ağaç gövdelerinin üst üste tutturulmasıyla yapılıyor.? Ustalardan Hayri Ayvacık(60) ev hakkında bilgi vererek, "Çantı evin özelliği rutubetli olmaması, depreme dayanıklı olması. Sağlıklı yaşam için bu evler en uygun. Şimdiki beton evler hava almadığı için yaşam kalitesi biraz daha düşük oluyor. Ama ahşap evlerde her taraftan hava alıyor. Yaşam seviyesi beton evlere oranla daha yüksek. Şu anda kiremit döşemesi yapılıyor. Son anlara gelindi, bitmek üzere" dedi.

BAŞKAN KANTARCI: BU EV, KÖKSÜZLEŞMEYE İTİRAZIN BİR ÜRÜNÜ?

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, yeni kuşakların ahşap evlerin nasıl birşey olduğunu bilmeden büyüdüklerini söyledi. Geleneksel yapı kültürünü yaşatmak istediklerini ifade eden Kantarcı, şöyle dedi:

"Belli bir yaş üstünde olan herkesin böyle bir evde hatırası, yaşanmışlıkları var. Ancak yeni kuşaklar ahşap evlerin nasıl bir şey olduğunu bile bilmiyor. Bir beton cehennemi içinde yaşayıp gidiyoruz. Biz geleneksel yapı kültürümüzü yaşatmak, gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Çaycuma'yı bir yandan dünyanın en modern kentlerinden biri yaparken, diğer yandan da değerleriyle barışık bir belde olmasını istiyoruz. Bizden önceki yönetimler ne yazık ki korumacılık anlamında hiçbir şey yapmamış. Eskiye dair ne varsa üzerinden adeta silindir gibi geçerek yakıp yıkmış. Eski yaşanmışlıklara dair çok az şey kalmış. Bu ev aynı zamanda bu vandallığa, köksüzleşmeye de itirazın bir ürünü."?

Yörenin son derece zengin bir orman varlığına sahip olduğunu anlatan Kantarcı, "Bizim yöremiz bir ağaç cenneti. Onun için yüzyıllar boyunca buradaki tüm yapılar ahşaptan yapıldı. Çantı yalnızca yöremizin tüm kuzey bölgelerinin geleneksel yapım tekniği olarak çok uzun yıllar kullanıldı. Betonun her şeye egemen olması nedeniyle bu evler de bir bir yok oldu. Biz bu kültürü yaşatmak için Yenice Yortanpazarı'ndan evi satın aldık. Bu konuda en becerikli ustaları bulup her ahşabı tek tek markalayarak sökümünü yaptırdık." dedi.

Zonguldak Ahşap Ev Karabük'ten Sökülüp Çaycuma'da Kuruldu - Son Dakika

Kaynak: DHA

18 Aralık 2018 Salı 18:49

Güncel