Zonguldak Polonyalı Akademisyenler, Maden Müzesi ve Eğitim Ocağını Gezdi

Polonyalı akademisyenler, maden müzesi ve eğitim ocağını gezdiZONGULDAK Bülent Ecevit Üniversitesi'nde(BEÜ) düzenlenen 'Geleceğin Mühendisleri Uluslararası Öğrenci Sempozyumu' için kente gelen Polonyalı akademisyenler Maden Müzesi, Maden Şehitleri Anıtı ve eğitim ocağını gezdi.

Polonyalı akademisyenler, Maden müzesi ve eğitim ocağını gezdi
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nde(BEÜ) düzenlenen 'Geleceğin Mühendisleri Uluslararası Öğrenci Sempozyumu' için kente gelen Polonyalı akademisyenler Maden Müzesi, Maden Şehitleri Anıtı ve eğitim ocağını gezdi.
BEÜ Mühendislik Fakültesi tarafından 3. Geleceğin Mühendisleri Uluslararası Öğrenci Sempozyumu için Polonya'nın Krakov ve Wroclaw kentlerindeki üniversitelerinden kente gelen 7 akademisyen Zonguldak'ı yakından tanıdı. Zonguldak'ta gezilerine Maden Müzesi'nden başlayan akademisyenler, kentin kömür ile başlayan tarihi ve madencilik hakkında bilgilendirildi. Müzeyi gezen akademisyenler simülasyonla da kömür kazıp, madende patlatma yaptı. Akademisyenler, daha sonra Maden Şehitleri Anıtı ile eğitim ocağını gezdi. Eğitim ocağından çok etkilenen akademisyenlerden görevlilerden maden işçilerin çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı.
Dr. Agnieszka Bitner Fialkowska, maden işçilerinin çalışma ortamından çok etkilendiklerini söyleyerek, "Aynı şekilde maden ocakları Krakov kentinde de var. Buradaki madenci anıtını ve maden müzesini gördüğümüzde duygulandık. Madenlerde ölen işçileri hatırladık. Burada yaşanılan kayıplar nasıl burada sizlere acı yaşattı ise bizlere de memleketimizde aynı acıyı yaşattı ve bunun nasıl bir acı olduğunu biliyoruz. Maden ocaklarında çalışmanın zor koşullarını bir kez daha gördük. Bu da bize duygulu anlar yaşattı." dedi.
Zonguldak Polonyalı Akademisyenler, Maden Müzesi ve Eğitim Ocağını Gezdi

Kaynak: DHA

16 Mayıs 2019 Perşembe 17:37

Polonya, Bülent Ecevit Üniversitesi, Zonguldak, Maden, Güncel