Zuckerberg'i 1 Haftada 2 Milyar Dolar Ödemeye Sony mi İkna Etti?

Bildiğiniz gibi Facebook, kısa süre önce Oculus VR'ı satın almıştı.

Mahmut Saral - -

Sanal gerçeklik sistemi Oculus Rift, bildiğiniz gibi kısa süre önce Facebook tarafından 2 milyar dolar ödenerek satın alınmıştı. Özellikle video oyunlarına yeni bir hava katması beklenen bu teknoloji, Facebook'un hamlesiyle sosyal medyada da kullanılabilir bir cihaz olacak. Oculus Rift yetkilileri bu satın almadan dolayı memnun olduklarını belirtirken, yine bağımsız bir şekilde çalışmaya devam edeceklerini de eklemişti. Öte yandan birçok kullanıcı ise, Facebook'un birçok firmayı satın aldığı gibi Oculus VR'ı da satın almasına öfkelenmişti.


Neyse, gelelim son gelişmelere. Reuters'ın belirttiğine göre, Amerika Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu, Facebook'un Oculus VR'ı satın almasını onayladı. Böylelikle Facebook'un önü açılmış oldu.


Bir diğer gelişme de Mark Zuckerberg'in Oculus VR'ı satın almadan önceki düşüncesiyle alakalı. Sony'nin PlayStation bölümünün önemli isimlerinden Guy Longworth, Zuckerberg'in Oculus VR'ı satın almadan 1 hafta önce Sony'nin yaklaşmakta olan sanal gerçeklik teknolojisi Morpheus'u denediğini bildirdi. Ve etkilenmiş olacak ki 1 hafta gibi kısa bir sürede Oculus VR için 2 milyar doları gözden çıkarmış.


Yetkililer, sanal gerçeklik sistemlerinin sadece oyunlar için gelmediğini, giyilebilir bir teknoloji ürünü olarak yakında büyük bir akımı başlatabileceğini düşünüyor.


Mahmut Saral - Teknokulis : http://www.teknokulis.com

Kaynak: Teknokulis

24 Nisan 2014 Perşembe 12:34

Mark Zuckerberg, Mahmut Saral, Facebook, Sony, Teknoloji